biz kimiz?
medyada navitas
Kariyer Net - Eylül 2004

Türkiye’nin ilk koçluk okulu açıldı
 
1990’lı yıllarda Amerika’da uygulanmaya başlanan koçluk  (coaching) ülkemizde de hızla
yaygınlaşıyor. Türkiye’nin ilk koçluk okulu, dünyanın en büyük koçluk kuruluşu Coaches Training
Institute ile işbirliği yapan Navıtas  Eğitim Danışmanlık tarafında açıldı.
 
Navıtas Eğitim ve Danışmanlık
 
1997 yılında sürekli gelişimi hedefleyen kişi ve kuruluşlara   yönelik  kalıcı  çözümler  sunan bir gelişim merkezi olarak kuruldu. Sunduğu hizmetleri genişleterek dünyanın önde gelen danışmanlık firmalarıyla işbirliği yaptı.  2003’te   ABD  kökenli Vector Danışmanlık’ ın Türkiye temsilciliğini aldı. Vector lisansıyla özellikle kurumsallaşmak ve verimliliklerini iyileştirmek isteyen firmalara dönük hizmetler  sunuyor. Müşteri arasında British Airways, Hewlett-Packard, General Motora, Bank of America, Wells Fargo Bank Galileo İnternetional, Groupe Schneider, Honeywee/BullGroup, Vadofone bulunuyor. 2004 yılında ise Navitas dünyanın en büyük koçluk kuruluşu olan Coaches Traning Insitute ile yaptığı işbirliği sonucu Türkiye’deki ilk koçluk okulunu başlattı. Sorularımızı Navistas’ın kurucusu ve yöneticisi Demet Uyar Ezerler yanıtlıyor.
 
Koçluk kavramını tanı olarak nasıl tarif edersiniz?
 
Koçluk (coachning),istenen performansa ulaşmak için koç ve danışan arasında kurulan gizlilik esasınadayalı bir  gelişim   ilişkisidir.   Koçluk  ilişkisinin  amacı  danışanın  kendi  belirlediği  hedefe ve yaşam kalitesine   koçun  desteği  ile   ulaşması,  sorunlarının  üstesinden  tek başına gelmeyi  öğrenmesi ve yetkinliklerini geliştirmesidir.  Koç, amacınıza ulaşmanızda sizi harekete geçirerek ve gelişmeleri sizinle birlikte izleyerek, vizyonunuzu gerçeğe  dönüştürme  sürecini  sizinle  paylaşacak  sırdaşınız, yol arkadaşınızdır.
 
Dünyada ve Türkiye’de koçluğun gelişimini kısaca anlatabilir misiniz?
 
Koçluk  iş dünyasında  ABD’de  1990’lı  yıllarda  kullanılmaya  başlandı. Ardından öncelikle İngiltere ve
Batı Avrupa’ya yayıldı. Türkiye’de  aslında  koçluk özellikle çok uluslu şirketlerde bir yöneticilik becerisi olarak yıllardır uygulanıyor. Son  birkaç yıldır ise diğer şirketler tarafından da koçluk yönetiminin önemi kavrandı  ve  bu  konuda  alınan  eğitimler  artmaya başladı. Şirket  yöneticileri ve  bireylere bir hizmet olarak sunulması ise ülkemizde çok yeni,  iki üç senelik bir  geçmişi  var ve koçluğu profesyonel olarak sunan sadece birkaç  kişi var.  Konu  “popüler”  olmaya başlayınca  maalesef  koçluk  eğitimi  almayan kişiler de koçluk yapmaya başladı. Bu  durum  bir risk oluşturuyor. Koçluğun uluslar arası standartlarda verilmesi için Navitas dünya çapında geçerliliği olan ve  İnternational  Coach  Federation  (ICF)-uluslararası Koçluk
Federasyonu  tarafından  onaylanan  eğitimleri  sunarak  bu alandaki  eksikliği gidermeyekarar verdi.
 
 
Koçluk okulu kurulana kadar ne gibi aşamalardan geçtiniz?
 
Koçluk Okulu’nu Türkiye’de  başlatabilmek için öncelikle dünyada bu alandaki en saygın kuruluşubulmaya çalıştık. Bu  esnada  Coaches Traning Institute (CTI) ile tanıştık  CTI, ICF’ in kuruluşunda yer alan ve  koçluk  alanının  dünyada  öncülerinden  olan  çok  geniş  bir  kadroya  sahip bir kuruluş.1992 yılında kurulmuş  ve  şimdiye  kadar  on  bir  binin üzerinde koç yetiştirmiş. CTI’da koçluk eğitimi  veren uzmanlar çok derin bir eğitimden geçiyorlar. Araştırmamız ve görüşmelerimiz sonucu CTI’nın çok iyi bir iş ortağı olacağını anladık. Tabii CTI’da Navıtas’ın kadrosunu değerlendirdi ve  bizle  çalışmaya karar verdi. CTI şu anda ABD dışındaJaponya ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde faaliyet gösteriyor ve koçluğa artan talepte hızla tüm dünyaya yayılıyor.  Türkiye’de  ‘Koçluk  Sertifikasyon  Eğitimlerini’ Mayıs ayında‘Temel   Koçluk   Becerileri (Fundementals Of Coaching)’ adlı  eğitimle  başladık.  İlk  eğitim  CTIuzmanlarından  Lori  Shook  ve Jim Patterson tarafından verildi.17-18-19 Eylül tarihlerinde aynı eğitimtekrarlanıyor. Program Divan Oteli, İstanbul ‘da gerçekleşecek ve uygulama ağırlıklı olacak. Bu eğitimin temeli ‘Co-active Coaching ’sistemi oluşturuyor. 
biz kimiz
Copyright © 2018 | Powered by