biz kimiz?
medyada navitas
Radikal -12.04.2010

Krizde yöneticiler 'koç'luğa sarıldı
Navitas’ın kurucularından Demet Uyar, “Kısa süre içinde yurtdışına da açılacağız” dedi.
Bugüne kadar 1500 yöneticiye koçluk eğitimi verdiklerini belirten Navitas'ın kurucusu Demet Uyar, 'Eski metotlar işe yaramayınca, krizde ilgi arttı' dedi
Son yıllarda hızla gelişen ‘yaşam koçluğu’ trendi, krizle birlikte şirketlerdeki etkinliğini de artırdı. Eski eğitim ve metodların artık şirket yönetiminde, çalışan ve yönetici iletişiminde işe yaramadığını belirten Türkiye’nin uluslararası akreditasyona sahip ilk koçluk okulu Navitas’ın yöneticilerinden Demet Uyar, koçluğun geri dönüşünün iş sonuçlarına hemen yansıdığını söyledi. 2003’ten beri yöneticiler için koçluk eğitimi verdiklerini hatırlatan Uyar, bu yıl eğitimlerini yurtdışına da taşımayı hedeflediklerini belirtti. Bugüne kadar eğitimlerine 30 firmadan 1500 yöneticinin katıldığını vurgulayan Demet Uyar, “Son bir yılda üzerinde çalıştığımız koçluk programını güncelledik ve İngilizceye çevirdik. Koçluk programımız Uluslararası Koçluk Federasyonu’nun (ICF) onayını aldı” dedi. 

Verimi dört kat artırıyor
Koçluğu “İstenen performansa ulaşabilmek için bireyin kendi çözümlerini üretebilmesine yönelik planlı bir gelişim ilişkisi” olarak tanımlayan Uyar, koçluk yapan yöneticilerin çalışanını harekete geçiren, gelişmeleri birlikte izleyen bir profil çizdiğini vurguladı.
Çalışan memnuniyeti konusunda yapılan bir araştırmaya göre, bağlılık duygusu yüksek olan çalışanların yüzde 90’ının yöneticisine güvendiğini kaydeden Demet Uyar: “Koçluk, kurumlarda hem çalışan hem de yönetici için büyük avantaj. Koçluk yapan yöneticiler verimi dört kat artırabiliyor. Bunlar araştırma sonuçlarıyla kanıtlanmış metodlar. 2009’da Asya, Afrika ve Avrupa’dan 15 bin 571 kişiyi kapsayan bir araştırmaya göre, yöneticilerin yüzde 84’ünün iş hedefinde koçluk yapmak var. Yöneticilerin yüzde 88’i de koçluk yaptıklarında iş hedeflerinin gerçekleştiğini belirtiyor. Egosu yüksek kişiler koçluk eğitiminde zorlanıyorlar. Biz onlara susmayı öğretiyoruz. Çalışanlarına zaman ayırmalarını ve onlara güvenmelerini... Doğru soruyu sormak da çok önemli. Yönetici, program bitiminde ideal yöntemi fark ediyor ve öğreniyor.
biz kimiz
Copyright © 2018 | Powered by