biz kimiz?
medyada navitas
Milliyet Kariyer -12.06.2005

Herkesin içinde bir lider saklı
Coaches Training Institute kurucularından Phil Sandhal kişinin içindeki lideri ortaya çıkartması için yaşamdaki anlamını bulması, farklı seçenekleri ve süreçleri değerlendirmesi gerektiğini söylüyor.
 
Bir eğitim salonu ve yan yana dizilmiş sandalyeler. Oturanlar ise farklı kariyerlere sahip yöneticiler ya da çalışanlar. Hepsinin amacı aynı; koçluk becerileri öğrenmek. Katılımcılardan biri koçluk yaparken diğeri onun danışanı rolüne bürünüyor. Böylece herkez hem koçluk yapma becerisini geliştiriyor hem de kendisine koçluk yapılması fırsatını yaşıyor.
 
Türkiye’deki ilk koçluk okulu Navitas Eğitim, Danışmanlık ve Koçluk Hizmetleri Coaches Training Instirute (CTI) ile yapılan “Temel Koçluk Becerileri” (Fundemantals Of Co-Active Coaching) eğitimine katılan 43 yönetici geçen hafta mezun olup sertifika aldı.
 
Coaches Training Institute (CTI) eski başkanı Jım Patterson eğitimlerin kişilerin içindeki lideri ortaya çıkarıp yönetici ve etrafındakilere bağımlılığı azaltığını böylece kapasitelerini artırdığını belirtiyor. CTI kurucularından Phil Sandhal ise Co-Active Coaching eğitiminin üç ilkeye dayandığını belirtiyor. Birincisi kişinin yaşamındaki manevi tatmini sağlayacak öğeleri ve yaşamdaki manevi tatmini sağlayacak öğeleri ve yaşamdaki anlamını bulmak. İkincisi kişinin hayatındaki farklı seçenekleri doğru seçebilmesi ve kararlı adımlar atabilmesini sağlamak. Son ilke ise kişinin yaşamındaki farklı süreçlerin farkına vararak her anını bilinçli şekilde geçirebilmesini öğretmek.
 
Sandhal eğitim boyunca çok sağlam bir güven ortamı yaratıldığını ve böylece tüm katılımcıların içlerindeki sıkıntıları, hedefleri, hayallerini acıp bizzat deneyimliyerek bunlara kendi içinden çözümler bulabildiklerini söylüyor ve “Herkes kendi içindeki potansiyeli gruptaki herkesin yardımıyla keşke” diyor.
 
Süre: 15 gün. Üçer günlük her bir eğitimin ücreti 900-bin dolar arasında değişiyor.
 
“Zayıf yönlerimle barışmayı öğrendim”
 
Gamze Bayraktaroğlu Navitas’ta Co-Active Coaching eğitimlerine katılanlardan biri. Bayraktaroğlu eğitimle kendi içindeki potansiyelin farkına vardığını ve “Vay be bende ne cevherler varmış” dediğini söylüyor. Eğitimde güçlü yönlerin ve zaafların farkına varıldığını belirten Bayraktaroğlu zaafları kabullenmeyi, güçlü tarafların üstüne daha fazla basmayı öğrendiklerini ifade ediyor. “Artık bu zaaflar tehdit olarak gelmiyor ve zayıf taraflarınızla barışıyorsunuz, bu da insana daha kuvvetli bir duruş sağlıyor. Kariyerinde değişiklik yapmaktan korkan kişiler vardı ama bu eğitim sırasında 5-6 kişi işlerini bırakıp, istifa ettiler. Ben de Garanti Bankası’nda yatırım yöneticisiydim, onu bırakıp artık koçluk yapmak istiyorum” diyor.
biz kimiz
Copyright © 2018 | Powered by